رنگ آمیزی نما و نقاشی نمای ساختمان بدون داربست و با داربست

رنگ آمیزی نما

رنگ آمیزی نما

نقش رنگ آمیزی در زندگی افراد

رنگ یک زبان در کل دنیاست و رنگ ها احساسات انسان را برمی انگیزد. فرهنگ های مختلف را شکل میدهد و دنیای ما را می سازد حرف زدن راجع به رنگ باعث میشود که نکات مورد توجه درباره ی طبیعت و موسیقی و ویژگی های شخصیتی را به جا آوریم رنگ ها دارای یک بعد انسانی هستند که نباید به آن بی توجهی کرد .

در حقیقت رنگ ها توانایی ایجاد فضای خالی را دارند و باعث بهتر شدن حس و حال فرد می شوند . در همین حین، فرصت مناسبی برای رشد خلاقیت انسان است. مشاهده رنگ ها وبه کارگیری آنها در محیط اطراف موضوع آرامش بخشی به حساب می آید.

رنگ آمیزی نما یکی از ضروریات زندگی انسان محسوب می شود. اگر در خانه ای از رنگ های مناسب استفاده شود آرامش را به آن خانه هدیه می کند. نما تنها وظیفه محافظت از خانه و واسط داخل و بیرون از خانه را به عهده ندارد. همان طور که با لباس شخصیت انسان معرفی می شود، ساختمان هم پوشاک دوم فرد معرفی شده و نشان دهنده جایگاه اجتماعی مالک می باشد.

نمای ساختمان از نظر شناخت آدم هایی که در آن ساختمان زندگی میکنند اهمیت دارد به صورتی که بعد از مشاهده نمای یک خانه ناخواسته به نوع شخصیت افراد آن جا پی خواهید برد.

رنگ نمای ساختمان

شرکت راپلیست انجام دهنده رنگ آمیزی نماهای ساختمان از جمله سطوح فلزی،سیمانی،کامپوزیت و یا تمام سطوحی را که قابل رنگ آمیزی است میباشند .نقاشی نماهای خارجی و بیرونی ساختمان نمای فوق العاده ای را میدهد که پس از مشتری احساس رضایت از کار دارد .

باید نکته هایی در مورد استاندارد های رنگ آمیزی رعایت شود که کاری با کیفیت و مقاوم انجام شود. علاوه بر این کسانی که کار رنگ آمیزی می کنند باید تجربه کافی داشته باشند.یکی از چاش های رنگ آمیزی نما که باعث بالا رفتن کیفیت کاری می شود ، شناخت رنگ های مرغوب است.

برای نما های متفاوت با بافت و جنس های متفاوت باید رنگ ها مخصوص به خودش را استفاده کرد شما میتوانید جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید . اولین قدم برای رنگ آمیزی نمای ساختمان ، انتخاب رنگ های بیرونی است که کامل کننده جزییات معماری نمای شما و متناسب با شخصیت محله شماست .

انتخاب رنگ مورد نظر شما برای رنگ امیزی نمای ساختمان

اولین کار برای رنگ آمیزی نمای ساختمان خرید رنگ مورد نظر است قبل از اینکه رنگ زیادی بخرید برای امتحان اول یک سطل رنگ بخرید .رنگ مورد نظر را در قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید در صورتی که دوست نداشتید رنگ های دیگری را امتحان کنید ،سپس به خرید سایر رنگ های مورد نظرتان اقدام کنید.

اگر در این زمینه تخصص ندارید بهتر است از متخصصان در این کمک بگیرید که کدام رنگ ها برای نما مناسب میباشد .بهتر است که در روز های آفتابی و و زمانی که نور زیاد است کار کنید ،البته در قسمت سایه ساختمان زیرا گرمای زیادی ممکن است موجب حباب و چسبندگی ی چکه کردن رنگ شود .

به عنوان مثال اگر در صیح نمای شرقی در افتاب هستش شما نمای غرب را رنگ آمیزی کنید.قسمت شرق رو بعداظهر که افتاب غروب کرده است وبه سمت غرب رفته است رنگ آمیزی کنید . باید در دمای مثبت 5 درجه ،رنگ آمیزی انجام شود و هوای سرد هم مناسب این کار نمیباشد .فصل بهار تا اوایل تابستان بهترین فصل ممکن برای رنگ آمیزی است.

اصول اجرایی رنگ آمیزی نما

رنگ آمیزی نما جدا از اینکه از نظر ظاهری به نمای ساختمان زیبایی میدهد بلکه ان را از صدمات حوادث طبیعی
مانند باد ، اب ،به ساختمان و نمای آن میشود .در حقیقت پوششی است برای مصالح های زیرین ساختمان اگر رنگ امیزی درست و حساب شده انجام شود .

باعث طولانی تر شدن عمر رنگ آمیزی نما و صرف هزینه کمتر میشود . ما در این مقاله سعی کردیم اصول رنگ آمیزی نما را به شما توضیح دهیم تا بیشتر در مورد این موضوع اطلاعات داشته باشید.

مرحله اول رنگ آمیزی نما

در اولین مرحله نمای اقدام به نماشویی نما کنید. و اگر ارتفاع نمای ساختمان کم است با شلینگ نما را آب بگیرید .ولی اگر ارتفاع سطح ساختمان زیاد است با واتر جت این کار را انجام دهید .

اگر نمای ساختمان لکه و یا جرمی داشت میتوانید با یک برس و یا سایش برقی این کار را انجام دهید . توجه کنید
وقتی نما را از بالا تا پایین شستید ،اجازه دهید نما خشک شود در صورتی که نما دارای رنگ قدیمی بود و آن رنگ
پوسته کرده و یا شل است باید از روی نما برداشته شود .

در غیر این حالت بعد از رنگ امیزی نما رنگ قدیمی رنگ جدید را از روی سطح نما برمیدارد و کنده میشود .میتوانید با سند بلاست ،و واتر جت این کار را انجام بدهید نما را مبررسی کنید تا کاملا تمیز و تعمیر شده باشد.و کار را کاملا برای رنگ آمیزی نما آماده کنید رفع برجستگی ها و نظافت نما موجب میشود تا رنگ ها بهتر بچسبد .دچار تبله نشود و در کل رنگ کاری نما یکدست و با چسبندگی خوب باشد .

مرحله دوم سمباده زدن آماده کردن سطح نما برای رنگ آمیزی

اگر پنجره ها یا سطوح فلزی به رنگ آمیزی نیاز دارند ، باید در بخش های زنگ زده سمباده زده شود و بتونه کاری بشود تا در پایان ضد زنگ زده شود و برای رنگ آمیزی آماده شود. اینکه ترک ها و درز های پنجره هم باید پر شود و اگر لوله ای ترکیده و آب نشت میکند در نما باید تعمیر و زه کشی قبل از رنگ آمیزی انجام شود .

رنگ آمیزی نما

رنگ آمیزی نما

مرحله سوم رنگ کاری نماها و پر کردن شکاف ها و ترک ها

معمولا در نما هایی که در آن از سیمان استفاده شده به علت فرسوده شدن و با تغییرات آب وهوایی ، نشست ساختمان ،شکافها و ترکهایی به وجود می آید. که قبل از رنگ آمیزی نما باید آن ها را پر کرد .با در نظر گرفتن بافت سیمان خوب است که از مصالح مرغوب یا بتونه استفاده شود.

بهتر است برای سیمان های زبر یا دارای بافت ،از روش تزریق چسب و یا ابزار بند کشی بنایی استفاده شود .در این نماها اگر ازملات مل یا سیمان استفاده بشود حتما باید از از کارتک یا قلمو برای پر کردن شکافه ا استفاده شود باعث پر نشون دادن و بعد از بتونه کاری هم مشخص میشود.

چون بافت سیمانی با استفاده از بتونه پر شده است. برای بالا بردن کیفیت، بهتر است از چسب پلی یورتان بهره گرفته شود .
اما می توان در نما های سیمانی یاگچی از روش های که گفته شده استفاده کرد یعنی پر کردن شکاف های سیمان یا مل با استفاده از قلمو یا کارتک روی نما را بکشیم.

شکافهایی که عرض ان 5 میلیمتر یا کمتر باشد باید با استفاده از کارتک یا ابزار بهتری کمی بازتر شود . تا موادی که قرار است شکاف ها را پر کند به آسانی در بین شکاف جا شود تا پس از رنگ آمیزی سطح دوباره باز نشود و رنگ به خوبی بچسبد.از مواد که خواص کشسانی دارند استفاده شود بهتر است که در صورت نشست ساختمان اگر ترک باز شد .مصالحی که داخل ترک به کار رفته است کش بیاید و از نمایان شدن ترک نما جلوگیری به عمل بیاید .

مرحله چهار رنگ آمیزی نما و اجرای پرایمر

پرایمر جزو مراحل پایانی میباشد که پیش از رنگ آمیزی نما انجام میشود برای هر رنگی که استفاده میشود باید پرایمر مخصوص همان رنگ اجرا بشود .مخصوصا برای رنگ آمیزی کامپوزیت پرایمر مخصوص به خود را دارد که در ادامه مقاله در بخش رنگ آمیزی
کامپوزیت شرح خواهیم داد .

دررنگ های اکرولیک که در نما استفاده میشود پرایمر شیری رنگی که خاصیت شبیه به چسب بتن دارد استفاده میشود .مهم ترین خاصیت های پرایمر که میتوان نام برد محکم کردن سطح زیر کار و ایجاد کردن بستری بهتر برای چسباندن بهتر رنگ به سطح میشود .

و همچنان از ورقه ورقه شدن و تبله کردن رنگ میشود و اکثر مواقع پرایمر را با شیوه قلمو،غلتک،پیستوله اجرا میکنند .چیزی که باید به ان توجه بشود تمام نقاط سطح باید پرایمر خورده باشد حتی یک سانت هم نباید خالی بماند پرایمر اکرولیک بی رنگ میباشد و نمیتوان همه جا را رنگی بکند.

باید توجه کرد که نباید به هیچ وجه از رنگ به عنوان محکم کردن پرایمر و یا افزایش حجم آن استفاده نکنید ،چون خاصیت آن کاهش می یابد.

مرحله پنجم رنگ کاری نما پوشش نهایی

این قسمت آخر عملیات رنگ کاری نمای بیرونی است .شروع به رنگ آمیزی نما می کنیم. رنگ را با استفاده از قلمو،پمپ،باد،غلتکو … روی نمای ساختمان کار می کنیم. اندازه رنگی که مصرف میشود در هر کدام از مراحل گفته شده متفاوت است و همچنین کیفیت کار و پوشش آن هم کمی فرق دارد .

در کل برای انتخاب ابزار رنگ های رنگ آمیزی باید به چند نکته توجه کرد.

1.زمان تحویل کارو یا سرعت اجرای کار 

2.مقرون به صرفه بودن رنگ های مصرفی

3. نوع سطح کار مورد نیاز برای رنگ آمیزی

بایداین موضوع را در نظر گرفت که هنگام استفاده از قلمو حتما حرکت قلمو از راست به چپ و از پایین به بالا است و بالعکس از کشیدن قلمو به صورت مورب خودداری کنید تا پوششمان یکنواخت باشد .زمانی که با غلتک کار می کنیم بایتوجه کرد که رنگ مورد نظر به طور کامل بر روی سطح غلتک پخش شود و نباید رنگ زیادی بر روی سطح ایجاد کنیم.

بعد از اینکه مشخص شد از چه ابزاری برای رنگ کاری استفاده میکنید شروع به رنگ آمیزی سطح نما میکینم رنگ مخصوص نما باید مشخصات عالی داشته باشد و بارنگ های روغنی و پلاستیکی در داخل فضا فرق دارد در اینجا به برخی از ویژگی های رنگ نما نگاهی میندازیم .

اگر تصمیم رنگ آمیزی نمای ساختمان را دارید اول،اقدام به پیچ رولپلاک نما نمایید تا بعدا سنگی از نمای ساختمان جدا نشود تا حادثه آفرین نباشد .

خواص رنگ نمای ساختمان

1- مقاومت در برابر رشد باکتری ها و قارچ ها بر روی سطح
2-ضد آب بودن
3- ترک نداشتن
4-مقاوومت در مقابل بارش اسیدی
5-مقاومت در مقابل تابش نور خورشید و اشعه uv

رنگ آمیزی نما باید تا پوشش های انتهایی برود به طوری که سطح بعد از نقاشی سایه نداشته باشد .و پرنگ تر یا کمرنگ تر نباشد . رنگ ها هم باید استاندارد باشند در رنگ آمیزی کیفیت بعضی از رنگ ها خیلی خوب است به طوری که با یک بار رنگ آمیزی میتوان به نتیجه دلخواه رسید .

اما از نظر هزینه هم تفاوت بسیاری با رنگ های معمولی دارد .رنگ جوتن ساخت کشور نروژهم یکی از این رنگ ها میباشد رنگ جوتن جزو 10 رنگ برتر جهان میباشد و در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است.

رنگ آمیزی کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت در نمای ساختمان بسیار رایج است از مهم ترین عامل های این نوع متریال میشود به سرعت بالا در اجرا و نصب و پوشش دادن نمای فرسوده قدیمی به نمای براق وصاف است .مثل تمام مصالحی که در ساختمان استفاده شده این مصالح هم قدیمی ،و فرسوده میشود ،و رنگ آن می پرد.

اگر هم حتی با مواد هم تمیز نشد کامپوزیت نما تنها کاری که میتوان انجام داد رنگ آمیزی کامپوزیت است .رنگ آمیزی کامپوزیت وقتی انجام میشود که روی نما بسیار جرم گرفته ،یا رنگ پریده باشد .حتی اگر با واتر جت و مواد های قوی هم تمیز نشد نها رهکار رنگ آمیزی کامپوزیت است.

این نوع رنگ آمیزی نما را عوض میکند و ظاهر فوق العاده ای به آن میدهد.همانطور که در قبلا در مورد نمای سیمانی صحبت کردیم در بستر رنگ آمیزی کامپوزیت از پرایمر استفاده میشود پرایمر چسبندگی زیادی را ایجاد میکند . هر مرحله پرایمر خاص خودش رادارد و در هر مرحله رنگ درست ان استفاده میشود .

در رنگ آمیزی کامپوزیت از رنگ های صنعتی بهره گرفته میشود که مقاوم ترین نوع رنگ هاست .برای زمانی است که آب و هوا مطلوب نیست و یک نکته این که باید مراقب بود که رنگ آمیزی کامپوزیت با رنگ های روغنی جور درنمی آید چون به سرعت تبله میکند و از سطح نما جدا میشود .

رنگ آمیزی چوب ترمو وود نما

به علت یک سری ویژگی هایی که چوب ترمو وود دارد از آن در کل نمای ساختمان و یا بخشی از آن استفاده میشود. اگر میخواهید که شاهد سفید شدن این نوع چوب در نما نشوید باید هر 3تا5 سال که گذشت مجددا رنگ آمیزی شود .اگرمیخواهید که چوب های نما پوسته پوسته نشود نباید از آن زمانی که گفته شد بگذرد و رنگ آمیزی شود .